Governors

The Joseph Whitaker School benefits from very strong governance from a dedicated, skilled and experienced Board.

The role of school governors is to set the strategic direction for the school, to hold school leaders to account for improving performance and to make sure money is well spent. Our Governors are representatives of the local community, parents and elected school staff.   They bring a range of interests, knowledge and skills to the school and they all work in a voluntary capacity.   They have responsibility for overseeing the strategic framework of the school including setting policies, approving the curriculum and overseeing the school budget.

The Governing Body works as a team with shared responsibilities. Governors never make decisions on their own, nor do they act as individuals.

Governors meet on a regular basis and their work is conducted through full Governing Body meetings.

Who are our Governors?

Governing Body as of 1 September 2017:

Chair of Governors: 
Councillor C P Barnfather

The Chair of Governors can be contacted via the school:

c/o The Joseph Whitaker School
Warsop Lane
Rainworth
Nottinghamshire
NG21 0AG

Tel: 01623 792327

Community Governors:

Cllr C P Barnfather (Chair)                                         21 June 2020

Mr J A Eden                                                                30 November 2020

Mr C Morgan                                                               2 November 2019

Cllr M Smith                                                                1 May 2019

Mrs J Staton                                                                2 November 2019

Mrs K Turner                                                               30 April 2020

Mr D Wakelin (Vice-Chair)                                         31 October 2018

Mr W Bates                                                                 30 April 2020

Parent Governors:

Mr C J Arthur                                                              17 March 2019

Mr R Corder                                                                2 November 2019

Mrs K Johnson                                                            17 March 2019

Mr P Whitlam                                                              2 November 2019

Staff Governors:

Mr J Herbert                                                                23 March 2020

Mrs D O’Connor                                                          1 May 2019

Headteacher: Mr D Bell

Note: Dates indicate when a Governor’s current term of office will end.